|
Регионална Асоциация на
Общини Тракия |
|
• Какво ново • Кои сме ние • С какво се занимаваме • Как сме структурирани • Контакти |
|
• Проекти • Информация за община • Бюлетин • Полезни връзки |
|
|
Какво ново Работно посещение в Индонезия
Делегация от РАО “Тракия” бе на работно посещение в Индонезия от 29 ноември до 8 декември 2025 г. по покана на Посолството на РБългария в Джакарта и с изключителното съдействие на Службата по търговско-икономически въпроси (СТИВ) към Посолството.
![]() Ключов акцент на визитата бе официалната среща в Камарата на регионалните представители – горната камара на индонезийския парламент. Делегацията бе приета лично от Председателя на Сената – Султан Бактиар Наджамудин. Срещата започна с исторически преглед на българо-индонезийските взаимоотношения - датират от 1956 г., а през следващата година се отбелязват 70 години дипломатически отношения. Индонезия има огромния потенциал на 17 000 острова и 300 млн. население, включва 86 големи общини и 363 региона, които могат да изградят партньорства със сходни български структури „sister cities / sister regions“. ![]() Акцентирано бе върху богатството на индонезийската култура като основа за дългосрочни партньорства в тази сфера. Споделен бе и фактът, че над 1000 работници от страната са заети в хотелския сектор в България, а през следващата година се очакват около 5000. Участниците в делегацията от България също представиха общините, които представляват и визията си за развитие на сътрудничеството с Индонезия. Като съществено предимство бе изтъкнато членството ни в ЕС и присъединяването към еврозоната от 1 януари 2026 г. И двете страни изразиха готовност да си партнират в областите култура, туризъм, образование, инвестиции, дигитална икономика, зелени политики и публично-частни партньорства. ![]() На 1 и 2 декември 2025 г. бяха организирани работни срещи с Асоциацията на индонезийските общини (APEKSI), ръководството на община Богор, Гаранционния инфраструктурен фонд към Министерство на Финансите (IIGF) и Индонезийската Търговско-промишлена камара (KADIN), на които бяха представени съответните организации – мисия, дейност и бъдещи намерения. ![]() Подобно на българските сдружения на местни власти, APEKSI е посредник между общините и централната власт, подпомага подобряване капацитета на общинските администрации чрез различни обучения, стимулира развитието на международните контакти. Община Богор е с население приблизително 1.1 милиона жители и площ 111 km². Градът е разположен близо до столицата Джакарта и е със силни традиции в образованието и туризма. В Богор се намира първата ботаническа градина в Югоизточна Азия. KADIN е основният, признаваем и легитимен партньор на правителството и бизнеса в Индонезия, който съдейства за развитието на предприемачеството, политиките за бизнес, инвестиции и международна търговия. Представителите на IIGF разказаха за механизмите на публично‑частно партньорство, което е стандартният модел за реализиране на много инфраструктурни проекти — пътища, водоснабдяване, енергетика, транспорт и др., както и за ролята на Фонда в гарантирането на инвестиционни проекти. На 4 декември бе проведена работна среща с губернатора на Бали в Денпасар. След това делегацията посети Специалната икономическа зона Sanur – Kura Kura Bali, фокусирана върху здравния туризъм и свързаната инфраструктура. ![]() 0 Comments
Posted on 10 Dec 2025 by rao
Content Management Powered by CuteNews Кои сме ние
|
| Начална страница | Нагоре |